A mesetípusok, és a gyerekekre gyakorolt hatása.
(Nem szakmailag, hanem a gyermeklélektan szempontjából nézve sokféle mese van.)
Legismertebbek:
1. ERŐT ADÓ MESÉK:
Ezek lehetnek tündérmesék, fabulák, tanmesék , állatmesék. A történetet olvasva érezzük, hogyan adnak erőt ezek a mesék. Például a legkisebb fiú útnak indul és győz, a leggyengébb kis állat ér először célba, stb.
Még sok olyan mese létezik, amik nagyon hatásosak lehetnek, például:
● új közösségbe kerüléskor
● hosszabb betegeskedésnél
● félénkség esetén
● önbizalomhiánynál
● költözéskor - tehát minden olyan helyzetben, ahol új környezet vár a gyermekre
● általános közérzet javítására
2. EMPÁTIÁT TANÍTÓ MESÉK:
Az előzőkhöz hasonlóan sok mesetípusban fellelhető momentumokon keresztül ( például a halat visszadobja a vízbe, segítséget nyújt valakinek, és elnyeri a jutalmát, jótett helyében jót várj, stb) a mese az empatikus képességeket fejleszti.
Ez általában:
● hasznos lehet agressziónál
● kicsi korban még lassan kialakuló empatikus képesség fejlesztésére
● kistestvér születése előtt
● általános érzékenyítésre
● csapatba kerülés előtt
3. GYÓGYÍTÓ MESÉK:
Sok esetben csak azokat a meséket tekintik a szülők annak, amelyek konkrét betegséget mutatnak be (ilyen lehet a fülgyulladás, orvos látogatása, kórházban maradás, gyógyszer bevétele stb.) Ezek valóban nagyon hasznosak, de a legjobb gyógyhatást a nevettető és tréfás mesék érik el.
A nevetés az immunrendszerre hat, erősíti azt. Olvassunk bátoritó, nevetettő meséket is.
4. ALTATÓ MESÉK:
A bonyodalom nélküli mesék általában ellazító hatással bírnak, és a mai felgyorsult világban a gyerekeknek a mindfulness és egyéb relaxáló mesék nagyszerű segítséget nyújtanak. Érdemes ezeket lassan, a hangunkat egyre jobban lehalkítva olvasni, néha beleásítani. Az applikációnkat tesztelő szülők ódákat zengenek ezekről a meséinkről, amiknek a felvételeit így készítettük el. Javaslom a szülőknek például, hogy a szélringató ütemében simogassák gyengéden gyermeküket, ezzel is elősegítve a teljes ellazulást.
A BÁBOZÁS MINT CSODAFEGYVER
Mire jó, miért hatásos, és hogyan?
● Ismert történeteket is bábozhatunk a gyereknek este, ugyanakkor
● lehetőséget kínálunk a gyermeket aznap ért stresszes helyzetek feldolgozására, oldására úgy, hogy a bábokkal hasonló helyzetet játszunk el, természetesen a helyes végkifejlettel.
● szintén jól beválik, ha vicces formában adjuk elő a történetet, hiszen a nevetés feszültségoldó és immunrendszer erősítő.
● közös bábozással a gyermek lelke megnyílhat, és elindulhat egy szülő – gyerek kommunikáció. A bábu segít a negatív érzések feldolgozásában azáltal, hogy a gyermek visszaemlékezik a feszültséget kiváltó helyzetre, azt eljátszuk és megbeszéljük.
Sokkal részletesebben ebben a videóban:
Mesésen csodálatos napot!