Interjúalanyunk: Gyermeknevelési szakértő Balajti Mariann
Interjúvezető: Köszönjük, hogy eljött hozzánk! Sok szülő találkozik a gyermeke agresszív viselkedésével. Mit tanácsolsz nekik?
Balajti Mariann: Három dolgot szeretnék kiemelni, amit tudnod kell, ha a gyermeked verekszik vagy agresszív.
Interjúvezető: Nagyszerű, kezdjük az első ponttal. Mi az, amit minden szülőnek tudnia kell?
Balajti Mariann: Az első és legfontosabb, hogy a gyerekek soha nem azért verekednek, mert rosszak akarnak lenni.
Egy gyerek soha nem akar rossz lenni; elemi erővel mindig jó akar lenni. Ha verekszik vagy agresszív, annak mindig valami oka van.
Interjúvezető: Ez nagyon érdekes. Hogyan találhatjuk meg az okokat?
Balajti Mariann: Ne ragadjanak le a szülők a tűneti kezelésnél. Olyan ez, mint amikor fogfájás esetén fájdalomcsillapítót veszünk be, de a végén el kell mennünk orvoshoz, hogy megtudjuk, mi a probléma gyökere.
Vizsgáljuk meg, hogy érte-e trauma a gyermeket, vagy volt-e olyan változás az életében, amit nem tudott feldolgozni. Lehet, hogy valamilyen rossz mintát látott, és azt követi, amikor agresszívan viselkedik.
Interjúvezető: Ez nagyon hasznos tanács. És mi a harmadik pont?
B. Mariann: A harag és a düh ugyanolyan természetes érzések, mint a szeretet. Nem az érzéssel van a baj, hanem azzal, hogy a gyerek nem tudja még helyesen kicsatornázni, segítsünk neki.
Interjúvezető: Ez nagyon érdekes. Van még valami, amivel segíthetünk?
Balajti Mariann: Igen, még egy plusz tipp. Címkézd fel a gyerek érzéseit. Ez segít neki megérteni és feldolgozni az érzéseit. Például mondhatod: "Látom, most nagyon dühös vagy" Fontos, hogy a gyerek tudja, hogy ezeket az érzéseket nem kell elfojtania.
Interjúvezető: Nagyon köszönöm ezeket a hasznos tippeket. Hallottam, hogy konzultációkat is tartasz. Elmondanád, hogyan működnek ezek?
Balajti Mariann: Igen, az online konzultációim során egy órát szánunk arra, hogy csak a te gyerekedről beszéljünk. Előtte kiküldök egy kérdőívet, hogy az alapvető információkkal tisztában legyek, és az időt a fontos kérdésekre fordíthassuk. Az online konzultáció bármilyen platformon elérhető, és részt vehetnek rajta a szülők, nagyszülők vagy bárki, aki fontos a gyerek nevelésében.
Klikk a képre és foglalj időponotot
Interjúvezető: Köszönjük szépen a részletes válaszokat és a hasznos tanácsokat. Hol találhatják meg a szülők a probléma kezelő és fejlesztő mesekönyveket?
Balajti Mariann: A weboldalunkon megtalálhatók a mesekönyveink és a hozzájuk kapcsolódó több száz ingyenes feladatlapok, játékok és kérdések, amelyek segítenek a gyerekeknek az agresszió kezelésében.
Interjúvezető: Köszönjük szépen a beszélgetést és a hasznos tanácsokat! Meseszép napot kívánunk!
Gyermeknevelési szakértő: Köszönöm szépen, nektek is mesés napot kívánok!